Menu

refsto

• Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ

ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ 7 Μήνες 6 Ημέρες πριν #1813

• SerrPetros
  • Το Άβαταρ του/της SerrPetros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Κάρμα: 0
Κοινοποιήθηκε στο ΦΕΚ Α/167 3-11-2017 ο νόμος 4495/2017 και με το άρθρο 127 τροποποιείται το ΠΔ 420/1987 και παρέχει στους ιδιοκτήτες οριζοντίων ιδιοκτησιών μιας πολυκατοικίας το δικαίωμα να αυτονομηθούν με ή χωρις τη συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών. Στη νέα παρ 8 ομως προστίθεται ότι όσοι αυτονομηθούν απαλλάσσονται από τις δαπάνες πετρελαίου (τα παλιά πάγια) και θα αρχίσουν τωρα οι νεες διαμάχες ακόμα και σε ήσυχες μεχρι τωρα οικοδομές.
Η Βασική μου ερώτηση είναι
"ΠΟΙΟΣ είναι αρμόδιος να υποδείξει ότι όντως το διαμερισμα αυτό αυτονομήθηκε σύμφωνα με τους όρους του παρόντος αλλά και προγενέστερων νόμων και εμπίπτει στο νόμο αυτό οπότε να μπορέσει κι ο Διαχειριστής να τον απαλλάξει από τα κοινόχρηστα αυτά, χωρις να είναι εκτεθημμένος στους υπόλοιπους? Ενας μηχανικός αρκεί ή έγγραφο από την πολεοδομία ότι τηρήθηκαν όλες οι διατάξεις ασφαλείας και ενεργειακής απόδοσης καλύτερης της προηγουμένης?
Με τον όρο μόνιμη αποσύνδεση από τη κεντρική θέρμανση τι ακριβώς εννοεί, πέραν της μόνωσης των σωλήνων? Απλά κλείνει τις βάνες ή πρέπει να αποκοπεί πλήρως για να είναι μόνιμα εκτός δικτύου? Ευχαριστώ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ:ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ 5 Χρόνια 11 Μήνες πριν #1016

• JOHNYV
  • Το Άβαταρ του/της JOHNYV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
Μένω σε ιδιόκτητο σπίτι σε πολυκατοικία με αυτονομία θέρμανσης.
Πήρα την απόφαση να μην χρησιμοποιήσω ξανά την θέρμανση με την χρήση του λέβητα και καύση πετρελαίου και να μπω στην διαδικασία θέρμανσης του σπιτιού μου με αντλίες θερμότητας.

Με ενημέρωσε ο μηχανολόγος της εταιρείας που θα προβεί στις εργασίες για την εγκατάσταση της αντλίας θερμότητας ότι…
πλέον αποκόπτεται το διαμέρισμα που από την οποιαδήποτε χρέωση που αφορά την θέρμανση και συμμετέχω μόνο στην χρέωση συντήρησης του καυστήρα.

Ισχύει το παραπάνω ?

Απ:ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1004

• sazakias
  • Το Άβαταρ του/της sazakias
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
καλησπερα σας. εχω ενοικιασει ενα διαμερισμα 68 τμ οσο λεει το χαρτι τησ ΔΕΗ δηλαδη, το οποιο ειναι στον πρωτο οροφο της πολυκατοικιας απο κατω εχει πιλοτη. η πολυκατοικια αποτελειται απο δυο οικοδομες συνολο 10 διαμερισματα. η θερμανση τους ειναι επιδαπεδια. εξω απο καθε διαμερισμα εχει θερμιδομετρητη. εγω για παραδειγμα χθεσ το πρωι το μετρησα και σημερα επισησ και ειδα οτι εκαψα 60 θερμιδες. ποσο πληρωνω? πως θα μπορω να μετραω τις θερμιδες σε λιτρα και σε ωρες για να υπολογιζς το ποσο εχω καψει?

Απ:ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #992

• netman
  • Το Άβαταρ του/της netman
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.
Ξέρεις μήπως και από νομικα;;; B)
Μπορεί η γεν.συνέλευση να ορίσει ποσοστό για το πάγιο;
20-30-50% ; όσο θέλει τέλος πάντων; Ή υπάρχει κάποιος νόμος;

Απ:ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #991

• 12gods
  • Το Άβαταρ του/της 12gods
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
Εφόσον το καταστατικό αναφέρει ότι συμμετέχουν πρέπει να πληρώνουν το πάγιο (fi)
Αν θες να δεις τι πρέπει να πληρώνουν δες εδώ
http://www.dapanh.lex4net.gr/CalculateThermansh2.html

Απ:ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #989

• netman
  • Το Άβαταρ του/της netman
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
Για να μην ανοίξω νέο θέμα θα σας εκθέσω εδώ το προβλημά μου ελπίζοντας σε λύση.
Στην πολυκατοικία που μένω (12 διαμερίσματα) υπάρχει ένα απούλητο διαμέρισμα και ένα κλειστό (δεν κατοικείται).
Δύο ακόμα ενοικιαστές δε χρησιμοποιούν,για τους λόγους τους,την αυτόνομη θέρμανση (ένδειξη ρολογιού αυτονομίας=0).
Όλοι αυτοί δεν πρέπει να συμμετάσχουν στα έξοδα θέρμανσης;
Το καταστατικό αναφέρει 'ότι συμμετάσχουν κανονικά αλλά δεν αναφέρει ποσοστό.
Τι κάνουμε στην περίπτωση που η διαχείρηση δεν έχει μέχρι τώρα χρεώσει κανένα ποσό σε αυτούς;
Ευχαριστώ,και αναμένω.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: odp-admin